Rotatif (BCH) ve İskonto Kredisi Nedir?

ÇİFT YUMURTA İKİZLERİ
Rotatif (BCH) ve İskonto Kredisi Nedir?
Aralarındaki Temel Farklar Nelerdir?

Rotarif ve İskonto kredileri kısa vadeli işletme sermayesi ihtiyacı olan firmalar için en fazla talep gören kredi ürünüdür. Kullanım amacı olarak birbirine benzerlik gösterse de, işleyiş bakımından çok net farklılıkları vardır. Tıpkı “çift yumurta ikizleri” gibi. Birbirlerine çok benzerler, ancak net ayrımları vardır.  Çoğu zaman karıştırılan bu kredi ürünlerinin farklılıklarının bilinmesi finansal maliyetlerinizi doğru yönetmeniz için çok önemlidir.

İskonto Kredisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ticari işlemlerden doğmuş olan ve henüz vadesi gelmemiş ticari senetlerin nakde dönüşmesini sağlayan kredi türüdür.

 • En temel özelliği çek karşılığı kullandırılmasıdır.
 • Vade ve faiz oranı değiştirilemez.
 • Kredi kullanım esnasında faiz tahsilatı peşin olarak yapılır.
 • Teminata verilecek çek ve senetlerin vadesi maksimum 180 gün olmalıdır. (Bankalarca talep edilen maksimum vade olup, müşteri ve sektör özelinde 180 gün üzeri vadeli çeklerde kullanılabilir.)
 • Teminata verilen çekin tamamı kredi olarak kullandırılır. Marj alınmaz.

Rotatif (BCH) Kredi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kısa süreli nakit ihtiyacını karşılamak amaçlı belirlenen vade ve limit içinde serbestçe kullanılan kredi türüdür.

 • Kredi kullandırımında teminat olarak çek-senet dışındaki ipotek, kefalet vb. teminat türlerini de kabul etmektedir.
 • Faiz ödemeleri 3 aylık dönemler halinde ödenir (Mart/Haziran/Eylül/Aralık).
 • Faiz değişen piyasa koşullarına göre değişiklik gösterebilir.
 • Kredi limitinin revizyon vadesine bağlı kalmak şartı ile kredi vadesi değiştirilebilir.
 • Teminata verilen çeklerde genel uygulama, kredi kullanımında marj alınarak kullandırım yapılmasıdır. Bu marj aralığı firma özelinde değişkenlik gösterir.
 • İstenilen tarihte krediyi kapatabilir veya kullanabilirsiniz.
 • Kredi vadesi genelde 180 gün olup firma özelinde bu vade 1 yıla kadar uzamaktadır.

İskonto mu, Rotatif mi Kullanmalıyım?

Bu sorunun cevabı her firma özelinde farklılık gösterebileceği gibi belirleme noktasında en önemli etken sektör bilgisi olup ne kadarlık süre için finansman ihtiyacınızın olduğudur.

Bunu birkaç ana başlık açısından değerlendirebiliriz.

Faiz açısından;  İskonto kredisinde faizi baştan peşin ödersiniz ve  faiz takibini bırakırsınız. Ancak vadeden önce krediyi kapatamayacağınızdan, tüm vade için faiz ödemesi yaparsınız. Ancak rotatif kredinin esnek bir yapısı olduğu için istediğiniz zaman kapamayı gerçekleştirebilir ve daha az faiz ödeyebilirsiniz.

İskonto kredide faizi sabitlersiniz. Ancak rotatif kredide değişen piyasa şartlarına göre faiz artışı yapmak bankaların yetkisindedir. Artışı diyorum, çünkü hiçbir zaman maliyetteki düşüşü müşterilere yansıtmaz, düşen maliyetler sonrası yüksek spread‘den daha fazla kazanç elde edilir. 

Nakit akışı açısından; İskonto kredide, kredi vadesinde kredi kapanmak zorundadır. Teminata verdiğiniz çek eğer karşılıksız çıkmış ise banka sizden çek bedelini aynı gün nakit olarak talep edecektir. Bu da sizin günlük nakit akışınızı olumsuz etkileyebilir.

Vadesi gelmeyen iskonto kredinin teminata verilen çekte herhangi bir sebeple değiştirmek istediğinizde,  banka sizden aynı vade ve tutarda farklı bir çek isteyecek ki, bu uygulamada çok zordur. İşlemi gerçekleştiremediğiniz durumda yine de çeki almak isterseniz, çek bedeli kadar nakit yatırmanızı isteyecek ama krediyi kapatmayacaktır. Kredi kapamasını kredinin vadesinde yapacaktır.

Rotatif kredide ise; Esnek yapısından dolayı istediğiniz zaman kullanım ve kapama yapabilirsiniz. Herhangi bir sebepten dolayı teminata vermiş olduğunuz çeki değiştirmek istediğinizde, kredi vadesini geçmeyecek şekilde farklı bir teminat çekiyle değiştirebilirsiniz.

Kredi kullanırken “İskonto mu, Rotatif mi“ kullacağınıza siz karar verin. Bu kararı hedeflerini gerçekleştirmesi için başkasına bırakmayın. Çünkü firmanızı sizden daha iyi kimse tanıyamaz. Her iki kredi türünde de kullanım sonrası nelerle karşılaşacağınızı bilirseniz, finansman maliyetinizi o kadar iyi yönetirsiniz.

Derviş Ali Doğanşahin

 rotatif iskonto kredi


KOBİ & BANKALAR

KOBİ Finans Rehberi

Dali Finans

İletişim Formu

Lütfen adınızı ve soyadınızı yazınız.
Invalid Input
Lütfen telefonunuzu yazınız.
Lütfen e-posta adresinizi yazınız.
Tercih ettiğiniz iletişim şeklini belirtiniz!
Invalid Input

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız.
Invalid Input