KOBİ ve Banka İlişkileri - Bölüm 4: KOBİ'lerde Memzuç Kayıtlarının Önemi

AŞK-I MEMZUÇ

Memzuç, firmanın bankalardaki toplam limitini, riskini, kaç banka ile çalıştığını, gecikmesinin olup olmadığını gösteren, merkez bankası tarafından bankalara paylaşılan bir sistemdir.
Memzuç kayıtları firmanın kredilendirme sürecinde önemli yer tutmakla birlikte, pazarlama faaliyetlerinde de finans kurumuna alabileceği aksiyonlarla ilgili yön verir.
KOBİ’lerde memzuç kayıtlarını önemli kılan noktalar şunlardır:

Bilanço – Memzuç kayıtlarının birebir uyumu

Firmanızın bilanço kalemlerinde banka kredi borçlarının kullanılan kredi türüne göre kısa, orta ve uzun vadeli krediler doğru kayıt altına alınmalıdır. Kısa vadeli krediler 12 aya kadar vadeli krediler olup orta ve uzun vadeli krediler ise 12 ay üzerindeki kredi risklerinizdir.
Firmanın orta ve uzun vadeli banka kredi riski olmasına karşın tüm risk takibini 300 Banka kredileri hesabında kayıt altına alıyorsanız; bu yanlış kayıt neticesinde kısa vadeli borçlanmanızı arttıracak olup net işletme sermayenizi olumsuz etkileyebilirsiniz. Yada tüm banka risklerini kısa-uzun vade ayrımı yapmadan tamamını 400 uzun vadeli banka kredilerinde takip ediyorsanız; kredilendirme sürecinde memzuç kayıtları kontrol edildiği için banka tarafında güvensizlik oluşturabilir ve durumun mahiyetini açıklamak durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle tek yapılması gereken 1 yıla kadar olan kredi borçlarınızı kısa vadede, 1 yıldan uzun kredi borçlanmanızı ise uzun vade banka borçlarında takip etmelisiniz.

Memzuç kayıdının olmaması

Hiç kredi kullanmıyor olabilirsiniz; Ancak bu ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelmez. Kredi kullanmayan bir firmaysanız ve bankaya ilk kredi talebinde bulunduğunuzda karşılaşacağınız ilk sorun memzuç da kaydınızın olmamasıdır. Çünkü finans kurumları genellikle farklı kurumların limit tahsisini baz alarak ilerlerler. Bu nedenle de limit tahsisinde ilk banka olmaktan çekimser olabilirler. İhtiyacınız olmasa da sistemde kredi değerliliğini oluşturmak için limit tahsisi yaptırmalısınız.

Memzuç kayıtlarının fiyatlamaya etkisi

Limitinizi ve risklerinizi gösteren memzuç kayıtları, kredi kullanımında fiyatlamanızı etkileyen bir unsurdur. Baz alınan durum limit doluluk oranıdır. Memzuç kayıtlarında genel riskiniz genel limitinize ne kadar yaklaşmışsa fiyat rekabetiniz o kadar azalmış demektir. Bu yüzden bankaların limit tahsislerini geri çevirmeyin. Bu her banka ile çalışmanız, limit tahsis ettirmeniz anlamına gelmez.( Kaç banka ile çalışmalıyım : Detaylar için tıklayınız ) Fiyat rekabetinde güçlü taraf olmak istiyorsanız limit doluluk oranına özen göstermelisiniz.

Memzuç kayıtları, sizi hiç tanımayan bir finans kuruluşunun firmanız hakkında öngörü edindiği bir sistemdir. Karşı tarafta nasıl bir izlenim bırakmak istiyorsanız, memzuç takibini de bu özenle yapmalısınız.

 

 kobi memzuc


KOBİ & BANKALAR

KOBİ Finans Rehberi

Dali Finans

İletişim Formu

Lütfen adınızı ve soyadınızı yazınız.
Invalid Input
Lütfen telefonunuzu yazınız.
Lütfen e-posta adresinizi yazınız.
Tercih ettiğiniz iletişim şeklini belirtiniz!
Invalid Input

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız.
Invalid Input