KOBİ Değer Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ değer kredisi 2019 da, 40 bin işletmeye toplam 20 milyar TL destek verecektir.
KOBİ değer kredisine başvurabilmek için öncelikli şart 24 Haziran 2018 tarihli resmi gazetede yayınlanan KOBİ tanımına uygun bir işletme olmaktır.
KOBİ değer kredisine başvurmak isteyen bir işletmenin yıllık cirosunun 25 Milyon TL’nin altında olması, Vergi ve SGK borcunun olmaması gerekir.

Kredinin faiz oranı kullandığınız bankaya göre değişiklik göstermeyecek olup, hangi bankadan kullanım yaparsanız faiz oranı aylık 1.54 olacaktır.

KOBİ değer kredisi max. 36 ay vadeli olup ilk 6 ay sadece faiz ödemelidir(anapara ödemesiz).

Örneğin; 500.000 TL 36 ay vadeli KOBİ değer kredisi kullanacaksanız, ilk 6 aylık taksit ödemeniz 8.085 TL, 7-36 ay vadelerinde ise aylık taksit ödemeniz ise 21.171,15 TL olacaktır. Vade sonunda toplam geri ödemeniz 683.468,06 TL dir.

İmalat ve İhracat sektörlerinde faaliyet gösteriyorsanız azami 1 Milyon TL destek alabilirsiniz. Hizmet sektöründe faaliyet gösteriyorsanız kullanabileceğiniz azami destek 500 Bin TL dir.

KOBİ’lere kredi desteği paketine Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, TEB Bankası, Vakıf Katılım, Yapı Kredi, Alternatif Bank, Ziraat Katılım, Al Baraka olmak üzere 13 banka başvuru yapılabiliyor.

KOBİ değer kredisini kullanırken nelere dikkat edilmeli?

KOBİ değer kredisi kullandıran her bankada faiz oranı tıpkı Eximbank kredilerinde olduğu gibi hangi bankadan kullanılırsa kullanılsın değişiklik göstermeyeceği için firmanızı hangi bankada konumlandıracağınız çok önemlidir. İşletmenizi tanıyan mevcut çalıştığınız bankada kredi tahsis süreci daha hızlı ilerleyebilir. Ancak şu soruların cevaplarını mutlaka öğrenmelisiniz.

-Tanımlanacak kredi limiti, ilave bir limit mi olacak yoksa mevcut kredi limitinde münakalemi yapılacak. Genel kredi limitiniz 800 Bin TL ve 250 Bin TL limit boşluğunuz varsa bu limit boşluğunu firmanıza hızlı bir şekilde tahsis edebilir. Ancak 800 Bin TL olan genel limitinizde artış sağlanmazsa normalde faaliyet döngünüz için kullanacağınız kredi limitini doldurmuş olacaksınız.

-Finansal kurumun büyüklüğü ve kredi faiz politikası neticesinde her bankanın aynı ürün için faiz oranları değişkenlik gösterebilir. KOBİ değer kredisinde faiz tüm bankalarda aynı olacağından normal piyasa şartlarında 1.54 faiz oranı ile kullanmanın çok zor olduğu bir bankayı seçmeniz avantajınıza olacaktır. Çünkü düşük maliyetli bankadan zaten her zaman piyasa oranlarının altında bir fiyatlama alabilirsiniz ancak yüksek maliyetli bir finans kuruluşundan bu özel fiyatlamayı bulmak çok zordur.

- Kredi toplam maliyetini etkileyeceği için kullanım esnasında sigorta bilgisini mutlaka sormanız gereklidir.

Süreci doğru yönetirseniz sağlanan bu kaynak işletmenize gerecekten “Değer” katacaktır.

 

Derviş Ali Doğanşahin

 KOBİ Değer Kredisi Nasıl Alınır?


KOBİ & BANKALAR

KOBİ Finans Rehberi

Dali Finans

İletişim Formu

Lütfen adınızı ve soyadınızı yazınız.
Invalid Input
Lütfen telefonunuzu yazınız.
Lütfen e-posta adresinizi yazınız.
Tercih ettiğiniz iletişim şeklini belirtiniz!
Invalid Input

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız.
Invalid Input