KOBİ & Banka İlişkileri

Sürdürülebilir KOBİ-Banka İlişkisi için neler yapmalıyım?
KOBİ ve Banka İlişkileri - Bölüm 5: Kredinin Unsurları ve Kredilendirme Sürecine Etkileri

Kredi; ödünç olarak alınan veya verilen para ya da mal olup, bankalar tarafından ihtiyaç olan tutar üzerinden, süre ve koşullar karşısında, faiz oranları hesaplanarak, geri ödenmek kaydıyla bireysel ya da ticari müşterilere verilen satın alma gücüdür.
Kredi değerlendirme sürecinin sağlıklı başlayabilmesi, devam etmesi ve sorunsuz olarak sonuçlanabilmesi için aşağıda belirtilmiş unsurların var olması gerekmektedir.


AŞK-I MEMZUÇ

Memzuç, firmanın bankalardaki toplam limitini, riskini, kaç banka ile çalıştığını, gecikmesinin olup olmadığını gösteren, merkez bankası tarafından bankalara paylaşılan bir sistemdir.
Memzuç kayıtları firmanın kredilendirme sürecinde önemli yer tutmakla birlikte, pazarlama faaliyetlerinde de finans kurumuna alabileceği aksiyonlarla ilgili yön verir.
KOBİ’lerde memzuç kayıtlarını önemli kılan noktalar şunlardır:


Sürdürülebilir KOBİ-Banka İlişkisi için neler yapmalıyım?
KOBİ ve Banka İlişkileri - Bölüm 3: Sürdürülebilir KOBİ-Banka İlişkisi için neler yapmalıyım?

Sağlıklı işleyen uzun vadeli bir KOBİ-Banka ilişkisinin temeli karşılıklı birbirlerine katma değer sağlamaları ile oluşur. Her iki tarafında etik değerlerle hizmet vermesi ve ilişkilerinin güvene dayanması en önemli noktadır.


Firmanın bilançosu neyi ifade ediyor, nelere dikkat etmeliyim?
KOBİ ve Banka İlişkileri - Bölüm 2: Firmanın bilançosu neyi ifade ediyor, nelere dikkat etmeliyim?

Gülümseyin çekiyorum #nofilterbilanço

Bilanço firmanızın ilgili dönemdeki fotoğrafıdır. Bu fotoğrafı her yıl 4 kez çektirisiniz. Firma patronu olarak siz poz verirsiniz, muhasebeci ışıkları ayarlar, mali müşavir de fotoğrafı çeker. Burada önemli olan photoshop tekniklerini kullanmadan gerçek gülüşünüzü yansıtmaktır.


KOBİ - Banka / Kaç Banka İle Çalışmalıyım?
KOBİ ve Banka İlişkileri - Bölüm 1: Kaç Banka İle Çalışmalıyım?

KOBİ segmentli firmalar faaliyetlerini devam ettirebilmek için başta öz kaynak yetersizliği olmak üzere birçok nedenden dolayı finans kurumları ile çalışmak zorundadır.
Hizmet alınacak banka sayısını belirlemede en önemli etken çalışma büyüklüğünüzdür. İhtiyacınızı tespit edip hangi banka ile hangi ürünlerde çalışacağınızı net belirlenmesi gereklidir.


KOBİ & BANKALAR

Dali Finans