KOBİ’ler Dönem Sonu Faiz Ödemeleri Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?

Dönem sonu faiz ödemesi KOBİ’lerin büyük bir kısmını ilgilendiren önemli ve dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Rotatif kredi kullanımı yoğun olan firmaların genel uygulamada yılda dört kez (mart, haziran, eylül, aralık) faiz ödemekle yükümlüdür. Bazı durumlarda dönem sonu faizleri aylık olarak da tahsil edilebilir.

 

Dönem sonu faiz ödemelerinde dikkat edeceğiniz hususlar şunlardır:

 • Bankanın bildirdiği faiz tutarını mutlaka faiz ödemesi yapılacağı gün vadesiz hesabınızın alacak kaydı görmesi gerekmektedir.
 • Kredili mevduat hesabı kullanıyorsanız ve KMH hesabınız ödeyeceğiniz faiz ödemesini karşılıyorsa, dönem sonu faiz ödemeniz KMH hesabınızdan karşılanır diye düşünmemelisiniz. Çünkü; kredili mevduat hesabı da bir kredi türüdür ve kredi ile kredinin faiz ödemesi asla yapılmamalıdır. Hatta bazı bankalar dönem sonlarında KMH hesabınız eksi bakiyedeyse kapatılmasını talep edebilir.
 • Dönem sonlarında hesap işletim ücreti vb. tahsilatlarda gerçekleşir. Bu nedenle bankanın bildirdiği faiz tutarından mutlaka bir kısım daha fazla para göndermeniz gerekmektedir. Öngörmediğiniz küçük tahsilatlar faizi kısmi ödemenize yol açabilir.
 • Bankanın bildirdiği dönem sonu faiz ödeme bakiyesini gönderdikten sonra mutlaka teyit alın, bazı bankalar para gelir gelmez tahsilatı manuel yapıyorken bazı bankalar gün sonunu bekleyip sistemin otomatik tahsilat yapmasını bekler. Manuel tahsilat yapan bankalar ile çalışıyorsanız mutlaka gün bitmeden tahsilatı yaptırıp kontrolünü sağlamalısınız. Gün sonunda otomatik tahsilat yapan bankalar içinde bir gün sonra faizin ödenip ödenmediğini kontrol etmelisiniz.
 • Eğer faiz ödemeleri için 31/12/2019 tarihinde dönem sonu faiz ödemesi gerektirecek bir kredi kullanıyorsanız 1 günlük faiz ödemesi oluşacaktır. Mutlaka ödenmesi gereklidir. Bazı durumlarda son gün kullanılan krediler gerek firma gerekse banka personelinin dönem sonu yoğunluğundan atlanabilir ve şirket faiz ödemesini gerçekleştirmemiş gibi görülmektedir.
 • Kredi kullanım tutarlarına göre mutlaka faiz hesaplamasını kendiniz de yapmalısınız. Ödediğiniz tutar sadece faiz ödemesi mi? Yoksa faizle birlikte başka masraflarda alınıyor mu? Bankanın kullandırdığı faiz oranı ile dönem sonunda tahsil edilen faiz oranını kontrol etmelisiniz.
 • Faiz bildirimleri bankalar tarafından genelde dönem sonu faiz ödemesinden birkaç gün önce yapılır. Burada dikkat etmeniz gereken durum faiz hesaplamasının valörlü olarak yapılıp yapılmadığıdır. Yani kredi riskinize göre dönem sonu faizinizi 25/12/2019 tarihin bildiren bir banka, faiz hesabını siz o süre içerisinde kredi kullanmazsanız dahi 31/12/2019 bakiyesine göre bildirmelidir. Size faiz bildiriminden sonra kredi kullanmazsanız bildirilen faizi ödersiniz, ancak bildirimden sonra kredi kullanımı yaparsanız ilave faiz doğacaktır.
 • Genel uygulamada dönem sonu faiz ödemeleri 3’er aylık dönemlerde olsa da (Mart-Haziran-Eylül-Aralık) firma özelinde kredi hesapları aylıkta takip edilebilir. Özellikle kredili mevduat hesaplarında faiz ödemeleri birçok bankada 3’er aylık faiz tahsilatı yapıldığı gibi, aylık faiz tahsilatları da yoğun bir şekilde kullanılır.

 

Dönem sonu faiz ödemesini yapmadığınızda karşılaşacağınız sorunlar:

 • Dönem sonu faiz ödemesini gerçekleştirmezseniz, eğer ödeme noksanlığı bankadan kaynaklı bir sorun değilse mutlaka merkez bankasına bildirilir ve memzuç kayıtlarına yansır. Bunun anlamı da şudur. Hem mevcut bankalarınızda hem de yeni kredi ilişkisine gireceğiniz bankalarda faizini ödemeyen firma olarak gözükürsünüz.
 • Faiz tahakkuk kaydı, her yeni kredi çalışmasında banka tarafından soru olarak karşınıza çıkar ve mali verileriniz doğrultusunda bankaların uyguladığı puanlama sistemine göre firmanızın alacağı kredi notu olumsuz etkilenir.
 • Dönem sonu ödenmeyen faiz neticesinde oluşan tahakkuk kaydı süreklilik arz ediyorsa, yani birkaç dönem üst üste faiz ödemesinde sorun yaşanıyorsa, bu durum bankalarca hiç hoş karşılanmaz ve firmanız kredibilite açısından olumsuz sinyaller vermeye başlamıştır.
 • Çok yoğun çalışılmayan bankaların yoğunlukla kredili mevduat hesaplarının faiz ödemeleri unutulur. Bu takipsizlik küçük risk bakiyesi olsa da, şirketinizin alacağı kredi notuna olumsuz etki eder. Burada önemli olan unutulan tutarın ne kadar olduğudur. Kredi riskinizde göre unutulan faiz ödemesi tutarı çok düşük bir bakiye ise bu mutlaka banka tarafından ilgili birimlere anlatılır. Ancak her ne olursa olsun sıkı takip edilerek bu tür küçük aksiliklerin önüne geçilmesi gerekmektedir.

 

Dönem sonu faiz ödemeleri sistemli bir şekilde takip edilmelidir ki yaşanan küçük aksilikler şirketinizin kredi notunu olumsuz etkilemesin.

 

Derviş Ali Doğanşahin

 KOBİ’ler Dönem Sonu Faiz Ödemeleri Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?


KOBİ & BANKALAR

KOBİ Finans Rehberi

Dali Finans

İletişim Formu

Lütfen adınızı ve soyadınızı yazınız.
Invalid Input
Lütfen telefonunuzu yazınız.
Lütfen e-posta adresinizi yazınız.
Tercih ettiğiniz iletişim şeklini belirtiniz!
Invalid Input

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız.
Invalid Input